Satılık Kangal Köpekleri


Sanal alemde dolaşan satılık kangal köpeği ilanları aldı başını gidiyor. Kangal üretim çiftlikleri, köpek üretim çiftlikleri artık sanal gücün farkındalar ve işlerinin bir kısmını sanaldan yürütmeye çalışıyorlar.

Bir de bunların yanı sıra evlerinde yetiştiren ve satmak isteyen insanlar var. İşte asıl dikkat edilmesi gereken konu burada başlıyor.

Sivas Kangal Köpeği

Ev ortamında beslenen köpekler iyi olmaz diye bir kaide yok, tabii ki iyi olabilir; fakat çiftliklerde beslenen köpeklerin raporları ve reçeteleri olmak zorundadır.

Evden aldığınız bir köpekte rapor, reçete arayamazsınız, ırk özelliklerini tam anlamıyla bilip anne – babasını tanıyamazsınız ama gerçek çiftliklerden aldığınız satılık kangal köpeklerinde raporlarına, anne babalarına ve ırk garantilerine ulaşabilirsiniz.

Kangal köpeği insanlarda bir hobi, bir tutku olduğu için melezlere yönelmek insanda ki bu tutkuyu kırabilir ve hobiden soğutabilir. Safkan bir kangal köpeği için ya daha öncelerden tanıdığınız, köpeğin anne – babasını bildiğiniz bir yerden alın ya da ırk garantisi veren, sağlık raporları bulunan kesinlikle safkan olduğundan emin yerlerden alın.

Satılık kangal köpeği alırken ya anne altından yeni çıkmış şekilde ya da birkaç ay boyunca güzel beslenmiş şekilde olan bir kangal köpeği satın alın. Zira bazı satıcılar ellerinde bulunan hastalıklı köpekleri ellerinden çıkartmak için açık arttırma tekniğine veya ucuzdan verme tekniğine başvuruyorlar. Köpeğin ucuzluğuna kanan kişi, kangal olmasının da verdiği hazla tek çırpıda satın alıyor ve daha sonralardan ya çok sıkıntı çekiyor ya da köpek ölüyor.

Sürekli kapalı kalmış, sürekli yemek yemiş ve koşu – yürüyüş yapamamış kangal köpeklerinin ileride sindirin bozukluklarının olması, ayaklarının vücudunu taşımaması olası hastalıklar arasındadır.

Yapısı gereği iri olan ve güzel yemek yiyen kangal köpekleri, çok yedikleri zaman yürüyüşle – koşuyla bu enerjiyi üstlerinden atamazlarsa bir süre sonra sindirimde zorlanırlar. Sindirimde zorlandıkları için yediklerini sindiremezler ve bu içeride kalan, yağa dönüşen besinler köpeğe yük olmaya başlar ve bir süre sonra ayakları köpeği taşımamaya başlar.

Bildiğim kadarıyla ayakları taşımadığı için yürüyemeyen, kemik sorunları yaşayan kangal köpeği bir süre sonra psikolojik olarak sorunlara bürünürler ve sahiplerini tanımayarak gördükleri her kişiye saldırma kapasitesine sahip olurlar.

Bu yüzden, bu denli güçlü ve kaliteli bir köpek alırken, gerçekten besleyeceğiniz köpek alırken çok dikkatli olmalısınız. Eğer bahçemde besleyeceğim, dağ evinin kapısına bağlayacağım, belli bir hobim yok derseniz piyasa da bulunan normal kangal köpeği satışlarına yönelebilirsiniz.